top of page

Büyük Ankara Mitingi’nde hayvanseverler tek ses: “Kürekle Değil Yürekle”

ayşe efe (5).png

Ayşe Efe

15 Oca 2023

15 Ocak’ta Ankara Anıtpark’ta Türkiye’nin her yerinden hayvansever katılımcılarla Büyük Ankara Mitingi düzenlendi.

Anıtpark’ta bir araya gelen hayvanseverler, Konya Hayvan Barınağı’nda kürekle başına vurulup öldürülen köpeğe dikkat çekmek amacıyla “Türkiye Katılımcılı Büyük Ankara Mitingi” gerçekleştirildi. “Hayat tüm canlıların nefesinde bir bütündür” pankartı dikkat çekti. Düzenlenen mitingde tiyatro oyunu, gösteriler sergilenirken siyasi partilerden katılımlar da gerçekleşti.“Kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat”

Konya Barınağı’nda yaşanan, bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak yerde sürüklediği görüntülerin ardından Türkiye’de bulunan çeşitli barınaklardan da benzer hayvana yönelik şiddet görüntüleri ortaya çıkması infial yaratmıştı. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden katılımcılarla düzenlenen Büyük Ankara Mitingi’nde bugün “Hayvana işkenceye son”, “Sessizlerin sesiyiz” pankartlarıyla talepler sıralandı. Hayvanseverler, “kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat” sloganlarıyla kısırlaştırma seferberliğinin başlatılması yönünde taleplerini dile getirdi.

Sarıgül’den belediye başkanlarına çağrı: “Hayvan hastaneleri kurmalıyız”

Büyük Ankara Mitingi’ne katılan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül hayvanların yaşam şartlarının iyileştirilebilmesi adına yaptığı konuşmada “Belediye başkanlığı yaptığım dönemde ‘Kısırlaştır, yerinde yaşat’, ‘Kap bizden, su sizden’, ‘Sahiplendir’ projelerini başlatan ve Türkiye’de ilk hayvan hastanesini açan belediye başkanıyım. Yazın sıcaklarda bu hayvanlardan ne yiyecek, ne içecekler? Bütün belediye başkanlarına çağrım şudur; mutlaka hayvan hastaneleri kurmak gerekiyor, kısırlaştırıp yerinde yaşatmak gerekiyor. Kedileri, köpekleri barınağa göndermek doğru bir tercih değil. Doğada yaşayan canlılar kesinlikle doğayla iç içe olmalıdır. Projelere ağırlık vermemiz lazım; hayvan marketlerinde satılan hayvanlara yasak koymamız lazım; hayvanların satılmasını mutlaka engellememiz lazım. Özellikle belediyeler için, bir personelin 15 hayvana bakması gerekir. Bir personel bin hayvana, iki bin hayvana, 5 yüz hayvana bakarsa; Konya’daki olay gibi pek çok olay yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

“Bütün il ve ilçelerde kısırlaştırma merkezleri istiyoruz”

Hayvan Hakları Konfederasyonu ikinci başkanı Haydar Özkan, hazırlığı yapılan çalışmalara değinerek, “Hayvanlar katledilirken, kürekle kafası ezilip öldürülürken yeni vahşetlerin çoğalmaması için Sayın Bakan Vahit Kirişçi’nin 62. Devasa Ölüm Kampı Yaşam Alanı projesinin iptalini istiyoruz. Bu proje hayvanların sayısını azaltmaz, hayvanlar daha da çoğalacak. Biz kısırlaştırma merkezleri istiyoruz. Kısırlaştırma seferberliği başlatılsın istiyoruz. Hazırlığı yapılan yaşam alanında hayvanlar kısırlaştırılmayacak, açlıktan susuzluktan ölecekler. Kontrolsüz üreme devam edecek. Hayvan sayısında patlama olacak. Bunun iptalini ve bütün il/ilçelerde kısırlaştırma merkezleri kurulmasını istiyoruz” diye konuştu.  


https://www.dusuncehaber.com/haber/buyuk-ankara-mitingi-nde-hayvanseverler-tek-ses-kurekle-degil-yurekle-280.html

 

bottom of page