top of page

Salgın hastalık riski büyüyor!

ayşe efe (5).png

Ayşe Efe

14 Şub 2023

Hatay-Gaziantep il sınırında bulunan Hassa Merkez'de depremzedeler, seyyar tuvalet olmadığı için tuvalet ihtiyaçlarını enkaz altlarında gidermek zorunda kalıyor, bu da salgın hastalık riskini arttırıyor.

Ayşe EFE - Depremin büyük hasar verdiği ilçelerden olan ve Hatay-Gaziantep il sınırında bulunan Hatay-Hassa’da arama ve kurtarma çalışmaları sürdürülürken, sağ kurtarılan depremzedeler ve bölgede görev yapan yurttaşlar için salgın hastalık riski de baş göstermeye başladı. Yeterli sayıda seyyar tuvalet kurulamaması, kurulanların ise kullanılabilir halde tutulamaması nedeniyle tuvalet ihtiyacını gidermek büyük sorun haline geldi.

Hassa Merkez’de kurulan çadırların çevresinde ise tuvalet bulunmadığı için depremzedeler ve bölgede görev alan kişiler, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için enkaz altlarını kullanmak zorunda kaldı.

Farklı şehirlerden yardım için gelen gönüllüler, yaşanan hijyen probleminin şu anda mevcut olan hastalıkları artırabileceğini ve acil destek sağlanması gerektiğini dile getirdi. Çocukların pek çoğunun hasta olduğunu söyleyen gönüllüler, ilaç desteğinin yetersiz kaldığına dikkat çekti ve acil ilaç desteği talebinde bulundu.

Gönüllüler çalışıyor


Hassa’daki depremzedelere yardımların ulaşmadığı bilgisini alarak ailesiyle birlikte yiyecek dağıtımı için Ankara’dan gelen Baybaros Baloğlu, “Buraya yardımların ulaşmadığını öğrenip ailemle birlikte geldik. AFAD günde bir öğün yemeği ancak yetiştirebiliyor. Yaklaşık 10 bin tabak yemek dağıttık. Ailem ve personeller depremde hasar gören illere dağıldık. Her ilde yiyecek yardımı yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle birlikte Ankara’dan Hassa’ya yiyecek dağıtımı yapmak için gelen Baloğlu yaklaşık 10 bin tabak yemek dağıttıklarını söyledi.


https://www.dokuzeylul.com/salgin-hastalik-riski-buyuyor

 

bottom of page